پرداخت آنلاین

راه های تشخیص آیفون اصل از آیفون های ریپیر و رفرش

راه های تشخیص آیفون اصل از آیفون های ریپیر و رفرش

قبل ار اینکه راه های تشخیص آیفون اصل از آیفون های ریپیر و رفرش را برای شما عزیزان توضیح بدم لازم میدونم با اصطلاحات زیرآشنا بشید.همچنین در ادامه ی مطالب روش تشخیص آیفون اصل از آیفون طرح(تقلبی)را براتون توضیح میدم:

 • آیفون رفرش:در برخی از شرایط ممکن است آیفون‌های اپل پس از عرضه به بازار با مشکلات خاصی همراه باشند. این مشکل می‌تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. در این شرایط اگر فردی یک نمونه از این آیفون‌های دارای مشکل فنی را خریداری کند، بدون تردید پس از درک مشکل فنی دستگاه آن را به نمایندگی‌های مجاز اپل باز گردانده یا اصطلاحا ارجاع می‌دهد. به آیفونی که به دلیل وجود مشکل فنی در آن توسط خریدار به اپل ارجاع داده شده، آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی گفته می‌شود.بنابراین آیفون ریفربیش شده (Refurbished)، آیفونی است که پس از تولید با مشکل فنی همراه بوده است. در برخی از شرایط مهندسین اپل مجبور می‌شوند که برای رفع مشکل این نوع آیفون‌ها قطعه سخت افزاری خاصی را در آن تعویض یا تعمیر کنند. به عنوان مثال تصور کنید که یک آیفون جدید خریداری کرده‌اید و با اجرای آن متوجه می‌شوید که اسکنر اثر انگشت آن خراب است! در این شرایطی اگر آیفون خریداری شده را به اپل بازگردانید، اپل اسکنر اثر انگشت آن را تعویض یا تعمیر کرده و سپس در قالب یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی روانه بازار می‌کند.
 • آیفون ریپیر یا تعمیریگوشی های تعمیر شده
 • آیفون ریپکایفون ریپک جعبه اصلی نیست و به جاش یک جعبه کاملا مشابه جعبه اصلی ساختن
نکات مهم در مورد آیفون های پلمپ

مساله‌ی مهم‌تر زمانی است که ممکن است شما گوشی آیفون اصلی کار کرده بخرید. پلمپ بودن دستگاه به هیچ عنوان تضمینی برای تشخیص نو بودن یا اصل بودن حین  خرید گوشی آیفون نیست. برای تشخیص اصل بودن آیفون، یک راه مطمئن وجود دارد و آنهم این مساله است که گوشی را از فروشگاه معتبر با مهلت تست تهیه کنید. گوشی آیفون به دلیل نداشتن نمایندگی رسمی در ایران، مدل تقریبا با گارانتی اصلی (نمایندگی رسمی اپل) ندارد و از این راه نیز تشخیص این مساله منتفی است.


تنها روال قانونی تشخیص دادن اینکه گوشی آیفون شما اصلی و نو است، وب‌سایت کمپانی اپل است. در این سایت می‌توانید با وارد کردن سریال نامبر گوشی از اصل بودن گوشی خود مطمئن شوید:


هنگامی که سریال گوشی یا هر محصول اپل را در این سایت وارد می‌کنید، باید با پیغام “This iPhone has not been activated” یا“Please Activate Your iPhone” مواجه شوید.

                               


 در صورتی که دستگاه قبلا استفاده شده باشد، در اینجا تاریخ اولین استفاده مشخص می‌شود. چرا که مهلت گارانتی آیفون یک سال است و تاریخی که گارانتی آن به اتمام می‌رسد در اینجا درج می‌شود.

                                              

 

Valid Purchase Date : سبز بودن این گزینه نشان از حمایت اپل از محصول مورد نظر میباشد

Telephone Technical Support :‌ خدمات تلفنی که برای هر گوشی به مدت ۹۰ روز فعال میباشد

Repairs and Service Coverage : خدمات و گارانتی اپل برای تمامی دستگاه ها ۳۶۴ روز میباشد که در این قسمت تاریخ اتمام پشتیبانی ذکر شده است . دقت کنید که تاریخ شروع باید برابر تاریخی باشد که گوشی را خریده و برای اولین بار روشن کرده اید (در بعضی مواقع یک الی ۲ هفته تفاوت خواهد داشت)


برای یافتن سریال گوشی نیز می‌توانید به این مسیر Settings > General > About در گوشی خود مراجعه کنید. این سریال باید با سریال درج شده در پشت گوشی و پشت جعبه یکی باشد.


بررسی شماره سریال گوشی آیفون

بنابراین مساله تا حد زیادی حل می‌شود. در صورتی که قبلا سیم کارت داخل دستگاه وارد شده باشد، به هر دلیلی دستگاه قبلا مورد استفاده قرارگرفته است و دستگاه مورد نظر نو نیست. ممکن است این مساله ناشی از رفرش بودن دستگاه باشد و یا اینکه قبل از واردات به دلایل مختلف ممکن است گوشی قبلا روشن شده باشد و سیم کارت در آن قرار داده شده باشد. تحت هر شرایط، خرید گوشی اپل آیفون تحت این شرایط به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. در صورت خرید از یک فروشگاه معتبر با مهلت تست، می‌توانید با خیال آسوده دستگاه را تست کنید و در صورت بروز هرگونه مشکل، مساله را با فروشنده در میان بگذارید. خود فروشندگان به این روش کاملا واقفند و این روش به عنوان تنها روش رسمی برای تشخیص آیفون اصلی و نو به کار می‌رود.


سلفون های اصل اپل بخاطر نحوه بسته بندی آن دارای علامتی شبیه به T در اتصالات سلفون میباشد که واقعا خیلی ظریف و از پلاستیک خیلی شفاف و نازک استفاده شده است اما سلفون های فیک یا عدم اینگونه طریقه بسته بندی هستند که به اصطلاح ظاهر T در آنها وجود ندارد یا از سلفون هایی استفاده شده که ضخیم تر هستند و یکدست نمی باشند در عکس های زیر میتوانید این موارد را مشاهده کنید:


سلفون اصل • بسته‌بندی آیفون‌ ۷ و ۷ پلاس نسبت به مدل‌های قبلی یک تغییر جزئی پیدا کرده است. قبل از باز کردن جعبه آیفون‌تان توجه داشته باشید همانند تصویر زیر پوشش پلاستیکی بیرون زده با فلش سبز رنگ وجود داشته باشد. در صورت مشاهده بسته‌بندی فاقد این بخش، به هیچ عنوان آن را قبول نکنید.
نکات مهم در مورد آیفون های رفرش:

نکته مهمی که هنگام خرید یک دستگاه آیفون باید به آن توجه کرد ، رنگ و جزئیات جعبه محصول میباشد . معمولا نسخه های رفرش شده در جعبه های تماماً سفید عرضه میشوند و همچنین باید به بازشدگی جعبه ، وجود خط و خش ، پارگی برچسب و … توجه کنید.

در ضمن رنگ متن برچسب باید با متن روی قسمت بالایی جعبه همخوانی داشته باشد و شبیه هم باشند.


روش های تشخیص آیفون رفرش شده (Refurbished) از آیفون اصلی

چک کردن کد IMEI

برای چک کردن IMEI میتوانید از سایت هایی مانند :

www.imei.info

www.iphoneimei.info

استفاده کنید.
برای پی بردن به اینکه گوشی مورد نظر شما رفرش شده یا اصلی است کافیست که از طریق کد #۰۶#* شماره IMEI یا شماره سریال گوشی خود را به دست آورید و آن را با شماره سریال درج شده روی جعبه گوشی چک کنید.

 بررسی رقم ۷ و ۸ کد IMEI  :

اگر دو عدد ۰۰ بود
موبایل شما در شرکت اصلی درج شده روی موبایل ساخته شده و کیفیت آن جزء بهترین کیفیت هاست

اگر دو عدد ۰۱ یا ۱۰ بود
موبایل شما در فنلاند ساخته شده و کیفیتش بسیار عالی هستش

اگر دو عدد ۰۲ یا ۲۰ بود
موبایل شما در امارات متحده عربی ساخته و کیفیتش پایینه

اگر دو عدد ۰۴ یا ۴۰ بود
گوشی شما در هند ساخته شده و کیفیتش پایینه

اگر دو عدد ۰۵ یا ۵۰ بود
گوشی شما در آمریکا یا جهت استفاده در آمریکا ساخته شده و کیفیتش بسیار عالی هستش

اگردوعدد ۰۶ یا ۶۰ بود
گوشی شما در چین و با کیفیت اصلی ساخته شده

اگر دو عدد ۰۷ یا ۷۰ بود
گوشی شما در ویتنام ساخته شده و کیفیت نسبتا خوبی داره

اگر دو عدد ۰۸ یا ۸۰ بود
موبایل شما در آلمان ساخته شده، و کیفیتش عالیه

اگر دو عدد ۱۳ یا ۳۱ بود

موبایل شما در آذربایجان ساخته شده و کیفیتش بسیار ضعیف و برای سلامتی شما ضرر دارد


پس از یافتن شماره سریال آیفون مورد نظر باید موارد و نکات متعددی را بررسی کنید. این موارد و نکات به شرح زیر هستند:

 • ·         در اولین قدم به دنبال عدد 5 در ابتدای شماره سریال دستگاه باشید. اگر شماره سریال آیفون شما با عدد 5 آغاز شود، آیفونی که در دست دارید یک آیفون ریفربیش شده (Refurbished) یا مرجوعی است. اپل همواره شماره سریال آیفون‌های مرجوعی یا ریفربیش شده را با عدد 5 آغاز می‌کند.

  ·         به سومین عدد شماره سریال آیفون مورد نظر دقت کنید. عدد سوم شماره سریال آیفون نشان دهنده عدد آخر سال تولید آن است. به عنوان مثال اگر عدد سوم شماره سریال آیفونی 8 باشد، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که این آیفون در سال 2008 میلادی تولید شده است. اگر این عدد 0 باشد، بنابراین آیفون مورد نظر در سال 2010 تولید شده است. بنابراین به عدد سوم شماره سریال آیفون خود دقت کنید.

  ·         در قدم بعدی نسبت به بررسی اعداد چهارم و پنجم شماره سریال آیفون اقدام کنید. این اعداد هفته‌ تولید آیفون مورد نظر را مشخص می‌کنند. به عنوان مثال تصور کنید که اعداد چهارم و پنجم شماره سریال یک آیفونی که در سال 2010 تولید شده بود به ترتیب 5 و 1 (یعنی عدد 51) هستند. در این شرایط می‌توان نتیجه‌گیری کرد که آیفون مورد نظر در هفته پنجاه و یکم سال 2010 که مصادف با اواخر ماه دسامبر (December) می‌شود، تولید شده است.

   


 • نکات مهم در مورد آیفون های ریپیر:

  راحترین روش برای تشخیص آیفون های تعمیری،توجه به دوربین سلفی گوشی می باشد اگر لنز کاملا در مرکز باشد ،گوشی باز نشده در غیر اینصورت گوشی باز شده و احتمال اینکه تعمیر شده  باشد وجود دارد.
نکات مهم در مورد آیفون های ریپک:

به جرأت می توان گفت بیشتر آیفون های موجود در بازار ریپک هستند چون از آمریکا و کشورهای اروپایی جمع آوری شده و وارد بازار کشورهای جهان سوم می شود.اما ریپگ بودن لزوما به این معنا که گوشی مشکل دارد نمی باشد.اگر  با استفاده از توضیحاتی که در سایت سام تک برای شما دادیم، می توانید مطمئن شوید گوشی  نه رفرش و نه ریپیر می باشد.

نکته مهمی در مورد رپیک بودن(کارتن اصلی گوشی نیست و این کارتن رو براش ساختن)  ،توجه به رنگ و جزئیات جعبه محصول میباشد . معمولا نسخه های ریپک شده در جعبه های تماماً سفید عرضه میشوند و همچنین باید به بازشدگی جعبه ، وجود خط و خش ، پارگی برچسب و … توجه کنید.

در ضمن رنگ متن برچسب باید با متن روی قسمت بالایی جعبه همخوانی داشته باشد و شبیه هم باشند. که در ریپک معمولا رنگ لیبل ها مشهود می باشد.

همچنین محتویات جعبه ی آیفون(هندزفری،شارژر و ...) ریپک، فیک (تقلبی)می باشد. که در بازار با کیفیت های مختلف عرضه می شود.


 

 باطری آیفون :

باطری آیفون دربهترین حالت به شما امکان ۱۰ ساعت صحبت در یک شبکه‌ی ۳G را می‌دهد. اما این باطری‌ها عمر محدودی دارند. زمانی که این عمر مشخص یه پایان می‌رسد ظرفیت باطری نیز رو به کاسته‌شدن حرکت می‌کند. این عمر بر اساس سیکل محاسبه می‌شود. در پستی که سابقاً در اپل‌اپس منتشر کردیم مفهوم سیکل را توضیح دادیم. اپل تخمین زده است که باطری آیفون پس از طی‌کردن ۴۰۰ سیکل٬ ۲۰ درصد از ظرفیت خود را از دست می‌دهد. اگر می‌خواهید از تعداد سیکل‌های مصرف‌شده‌ی باطری آیفونتان مطلع شوید٬ نرم‌افزار iBackuBot را نصب کرده و پس از اجرا به قسمت در پایین ستون سمت چپ مراجعه کنید.هیچ کالای در این دسته بندی وجود ندارد.