پرداخت آنلاین

ای تی آی ( AMD-ATI )

ای تی آی ( AMD-ATI )
ای‌تی‌آی (ATI Technologies) یک شرکت کانادایی و پیشگام در امر تکنولوژی کارت‌های ویدئویی، واحد پردازش گرافیکی و چیپست برای پردازنده‌های اینتل و ای‌ام‌دی در سرتاسر جهان است. از پردازنده‌های این شرکت علاوه بر رایانه‌های قابل حمل قدرتمند و کارت‌های گرافیک در برخی از مدل‌های کنسول بازیایکس‌باکس ۳۶۰ و نیز ایستگاه‌های کاری پردازش گرافیکی استفاده می‌شود. همچنین از سال ۲۰۰۱۱ پردازش گرافیکی کنسول بازی نینتندو توسط پردازنده‌های گرافیکی سری رادئون انجام می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۸۵۵ تأسیس شده و همواره قطب تولید پردازنده‌های گرافیکی و پدیدآورندهٔ تکنولوژی‌های بسیاری مانند استفاده از دو پردازندهٔ گرافیکی بر روی یک برد (Dual GPUU) می‌باشد. این شرکت علاوه بر تولید پردازنده‌های گرافیکی که بیشتر برای پردازش تصویر خروجی و انجام بازی‌ها کاربرد دارند به تولید قدرتنمد پردازنده‌های مبتنی بر پردازش موازی هم ادامه می‌دهد. از سال ۱۹۹۳ و روی کار آمدن شرکت ان‌ویدیا، همواره این دو رقیب اصلی تولید پردازنده‌های گرافیکی برای یکدیگر بوده‌اند و پس از رقابت بر سر تملک شرکت‌های کوچک تر امروزه با تکنولوژی‌های قدرتمندتر و پیشرفته‌تر از دیگری با هم به رقابت می‌پردازند.

این شرکت همواره تولید ۳ سری از کارت‌های گرافیکی از قبیل:

  • رادئون (Radeon): برای پردازش‌های گرافیکی و روزمره
  • FirePro: برای پردازش‌های فیزیکی و پیشرفته
  • FireGL: برای پردازش‌های موازی و طراحی ۳ بعدی

را مد نظر قرار داده و همواره بزرگترین تولیدکنندهٔ پردازنده‌های گرافیکی آنبرد بوده و در زمینه ی تولید پردازنده‌های گرافیکی رایانه‌های قابل حمل نیز رقیبی برای ان ویدیا و اینتل به حساب می‌آید. علاوه بر این شرکت ای‌تی‌آی در زمینهٔ ساخت نرم‌افزارهای جانبی و وابسته به پردازنده‌های گرافیکی نیز فعال بوده و قسمت اعظمی از نرم‌افزارهای خود را به طور رایگان عرضه می‌کند.

در سال ۲۰۱۰ و همزمان با ورود کارت‌های گرافیک رادئون سری ۶xxx، مالک کنونی ای‌تی‌آی، یعنی شرکت ای‌ام‌دی اعلام کرد که دیگر از نام تجاری ای‌تی‌آی در محصولات خود استفاده نخواهد کرد و تمامی محصولات گرافیکی AMD/ATI با نام AMD Radeon وارد بازار خواهند شد. ای‌ام‌دی دلیل این امر را جلوگیری از سردرگمی خریداران، در زمان انتخاب محصولات ای‌ام‌دی بیان کرد. پیش از این نیز ای‌ام‌دی نام ای‌تی‌آی را از کارت‌های گرافیکی سری FirePro حذف کرده بود؛ با اعمال این تغییرات نام ای‌تی‌آی بعد از ۲۵ سال فعالیت در سطح اول جهان در زمینهٔ پردازش گرافیکی برای همیشه به خاطرات دنیای تکنولوژی پیوست.

شایان ذکر است که علیرغم توضیحات فوق ، با توجه به وضعیت عرف بازار ایران ، این سایت ( ghateat.com ) کماکان از نام ATI استفاده کرده است.


جستجوی دقیق تر

مقایسه کالا (0)


کارت گرافیک ام اس آی RX 480 GAMING X Twin Frozr VI 8GB

کارت گرافیک ام اس آی RX 480 GAMING X Twin Frozr VI 8GB

هرچند AMD با معماری ریزپردازنده گرافیکی Polaris بسیاری از گیمرها را به خود امیدوار کرد، اما  در نهایت حواشی و مشکلات طراحی مرجع Radeon RX 480، بخ..

10,590,000ریال

کارت گرافیک ای تی آی ایسوس RX550-2G GDDR5

کارت گرافیک ای تی آی ایسوس RX550-2G GDDR5

سری ASUS RX550-2G GDDR5 مدل جدید کارت دستگاه های قدرتمند و حرفه ای شرکت ایسوس می باشد . تمامی کارتهای گرافیکی شرکت ایسوس به طور کامل توسط پروسه های تم..

5,500,000ریال

کارت گرافیک ای تی آی ایسوس STRIX-R9380-DC2OC

کارت گرافیک ای تی آی ایسوس STRIX-R9380-DC2OC

کارت گرافیک STRIX-R9380-DC2OC-2GD5-GAMING شرکت ایسوس (Asus) به پردازنده Radeon R9 380 شرکت AMD مجهز شده‌است. این پردازنده در فرکانس 990 مگاهرتز فعالیت..

10,600,000ریال

نمايش 1 تا 3 از 3 (1 صفحه)